Angela Merkelová po 10 letech neslábne

09. prosince, 2015 RUBRIKA Střední Evropa


Merkel2Nezdá se, že by Angela Merkelová po 10 letech v čele kancléřství plánovala odchod do důchodu. Foto: Facebook/AngelaMerkel

 

Angela Merkelová oslavila 22. listopadu deset let v kancléřské pozici. V současnosti dochází k široké reflexi jejího působení během letošní uprchlické krize. Některá média (také česká) hovoří o tom, že je již za zenitem. Dostupná data tomu však nenasvědčují.

 

Těsně před tímto výročím vládnutí se kancléřka zúčastnila stranického sjezdu sesterské strany CSU, která tentokrát tak sesterská nebyla. Kancléřka ve svém projevu poukázala na to, že Německo nemůže stanovit kvóty pro uprchlíky. Tvrdila, že pro tento problém je nutná celoevropská koncepce. V českém prostředí jsme se dočetli, že Merkelová je bláznivá bába a dlouho už kancléřovat nebude. Pozornější pohled ovšem nutně musí dojít k jiným závěrům.

 
Merkelová se řídí podle ústavy

Merkelová se narodila v Hamburku jako dcera protestantského pastora, který ovšem odešel do východního Německa, kde byla podpora věřících v rozporu s doktrínou vznikajícího komunistického režimu. Podobné nasazení ukázal později i současný německý prezident Joachim Gauck. Merkelová tedy již od dětství ví, co to je křesťanská etika, a jako politička zná také německou ústavu, kde prvních sedm článků hovoří o lidských právech, nikoli pouze o právech Němců. Již i jen z ústavního hlediska není pro německý stát možné stát na hranici a říci milióntému prvnímu uprchlíkovi „ty už ne, jsi nad počet“.

Na základě této ústavy lze spoléhat jen na komplexní celoevropská řešení. A z perspektivy Angely Merkelové nejde o „omezování“ toku uprchlíků, ale o řešení celé krize. Stále znovu (špatně) citovaný výrok Merkelové „pojďte všichni k nám“ je podceňováním političky, která vždy sleduje nějakou koncepci. S pěnou u úst se někdy z České republiky ozývá, že porušila Schengenská a Dublinská pravidla. Podle těchto pravidel by si ovšem Němci mohli mnout ruce a říkat: Nás se to netýká, protože nemáme vnější hranice EU, a ta troška uprchlíků, kteří přijdou přes letecké uzly, nestojí za řeč. Merkelová jen v zájmu humanity otevřela bezpečnostní ventil.

 
Opravdu kancléřka ztrácí podporu?

Česká média také s oblibou hovoří o ztracených procentech kancléřčiny popularity. Ale toto je tendenční zpravodajství. Nepíše se o tom, že Merkelová má podstatnou podporu u opozičních Zelených – dříve si nemohli přijít na jméno. A vnitřní opozice v koalici, bavorská CSU, sice na Merkelovou útočí, což většina povrchních českých komentátorů považuje za začátek kancléřčina konce, ale tito komentátoři nevidí, že bavorský ministerský předseda Horst Seehofer ani po nedávném sjezdu strany neuvádí čísla a limity přijímání uprchlíků, ale hovoří jen o omezení. Také on ví, co stojí v německé ústavě, a také pro něj není možné vytvořit politickou koncepci jen s nějakým odháněním uprchlíků „dále od hradu, dále“.

Část české komentující scény Seehofera vzala na milost, protože od něj přebírá některé protiuprchlické argumenty. Sotvakdo si vzpomíná, že on donedávna, jako kamarád sudetských Němců, byl vlastně jakousi pseudonegativní figurou. A kdo vyzdvihl fakt, že při své nové volbě předsedou CSU (vždy na dva roky) Seehofer dostal o deset procent méně než posledně? Že by i v CSU byl někdo pro uprchlíky? Detailnější počtení jasně ukazuje, že tomu opravdu tak je a nikdo, kromě mála jednotlivců, nepoužívá násilnickou rétoriku známou u nás.

 
Předčasné volby nikdo nechce

A ještě jeden argument se při českých pohledech na kancléřku většinou pomíjí. Opravdu je to tak, že se v Německu vzmáhá okraj mezi pravicovým konzervativismem a extrémismem. To se po válce stalo již asi 5krát a vždy se situace vrátila k normálu. Ohlodávání podstavce kancléřky by vedlo ke hrozbě nových voleb, které by tomuto okraji politického spektra pomohly. A to nechce ani Horst Seehofer. Proto se o kancléřce v Německu hovoří s respektem (výstřelek při sjezdu CSU zůstává výjimkou) a veškeré návrhy k řešení uprchlické krize směřují k celoevropskému řešení.

Kdo chce celou kariéru Angely Merkelové analyzovat dále, nechť si prohlédne statistiky volebních preferencí její strany za posledních několik měsíců. Kdyby byla kancléřka tak „zhlouplá“, asi by ty stranické preference klesaly. Ale ony neklesají. Lze tedy očekávat, že třetí nejdéle vládnoucí kancléřka v německé poválečné historii bude vládnout i nadále, a nakonec překoná Adenauera a Kohla, kteří vládli ještě déle.

autor:

design: Patrik Michl, created by KRYOBYTE s.r.o.