Desítka pro žíznivé čtenáře

11. února, 2015 RUBRIKA Úvodník


Do rukou se Vám dostalo již desáté číslo Demokratického střed(t)u. Náš čtvrtletník tak slaví malé jubileum, což je důvod k jakémusi bilancování. Když jsme během roku 2012 začali v úzkém kruhu časopis připravovat, mnozí nám nevěřili. Rozmlouvali nám především rozhodnutí vycházet i na papíře. „Zkuste to jen na internetu a uvidíte“. Jenže při vší úctě k různým skvělým internetovým projektům, papírový časopis je z našeho pohledu něco víc. Ne nutně z hlediska obsahu, ale určitě z hlediska formy. S poskládáním článků v rámci časopisu si musíte dát práci, nutí Vás to k nějaké koncepci, je třeba plánovat. Není to prostě tak snadné, jako pověsit článek na web. A my nechceme být spolkem bloggerů, kteří si píší, co jim slina přinese na jazyk. I když nikoho z nás Střed(t) neživí, snažíme se k práci na něm přistupovat profesionálně. Ne vše se daří, ale tím, že o časopise i jednotlivých článcích v rámci redakční rady diskutujeme a že se nám daří rozšiřovat okruh autorů, se – byť možná malými krůčky – posouváme dopředu. K tomu nám pomáhá i zpětná vazba od čtenářů. Někteří nám občas napíší na redakční mail. Ať už se jedná o pochvalu nebo „konstruktivní“ kritiku, jsme za to vděčni.

S novým rokem chystáme některé změny. Dosud byl časopis distribuován převážně zadarmo – v papírové podobě po školách, knihovnách, čajovnách a kavárnách, v elektronické verzi pak byl ke stažení na našich stránkách. Jelikož nežijeme z grantů a časopis financujeme z vlastních zdrojů, musíme do budoucna tento „free“ model opustit. Začneme tím, že od příštího čísla budou nová vydání na internetu zpoplatněna. Pro ty, kteří si nás zvykli číst na internetu zdarma, nabízíme však kromě biče i cukr. Nejpozději od března zahájíme psaní denních glos, jež zpoplatněné nebudou. Navíc, náš web už brzy odstartuje v nové, slušivější podobě. Mimo jiné zde začne fungovat e-shop, jenž zájemcům o předplatné umožní jednoduchou cestou dosáhnout svého cíle. Jak jsem už naznačil, každý předplatitel je pro nás povzbuzením, a to zdaleka nejen z finančního hlediska.

Náš časopis nese ve svém názvu slovo „demokratický“. Znamená to pro nás – i přes náš relativně nízký náklad ve výši 1 000 výtisků – velký závazek. Už jen proto, že od doby, kdy náš časopis začal vycházet, to u nás jde s liberální demokracií s kopce. V roce 2012 totiž ještě neseděl na Hradě nevkusný pán a oligarcha z Průhonic teprve vystrkoval růžky… Demokracie se zkrátka znovu stává tématem. I proto, a to už se ve stručnosti dostávám k aktuálnímu číslu, jsme se rozhodli diskusím o demokracii věnovat novou rubriku. Hlavní téma desátého čísla je navíc zaměřeno na 25 let svobody v naší zemi. Jinak se i nadále hodláme specializovat na střední Evropu, neboť o dění v okolních zemích často víme méně než například o Francii. A to je škoda, protože s našimi sousedy (i těmi vzdálenějšími) nás mnohé spojuje. I proto také v tomto čísle na Vás čekají články týkající se Polska, Maďarska, Slovenska nebo Německa. Nezapomínáme ani na těžce zkoušenou Ukrajinu. V rubrice Zraněná města si můžete přečíst o ukrajinském Lvově, jehož unikátní atmosféru nelze popsat slovy, ale, jak konstatuje autor článku, „je třeba ji zažít na vlastní kůži“. Příjemné čtení!

Tomáš Fošum

autor:

design: Patrik Michl, created by KRYOBYTE s.r.o.