První ztroskotání korzára Bartoše

30. října, 2017 RUBRIKA Glosy


pirates-1440445_1920Foto: Pixabay/dimitrisvetsikas1969

 

Piráti udělali první velkou povolební chybu, když se rozhodli podpořit kandidáta ANO Radka Vondráčka na post předsedy Poslanecké sněmovny. Nejenže dávají jeho stranickému šéfovi Andreji Babišovi do rukou mocnou zbraň v podobě případného třetího pokusu o sestavení vlády, ale drobením demokratického tábora pomáhají též realizovat jeho taktiku „rozděluj a panuj“.

 

Argument Pirátů, že pomůžou zvolit Radka Vondráčka do čela Poslanecké sněmovny, neboť respektují výsledky voleb, nedává moc logiku. Proč tedy odmítají, aby se někdo z hnutí ANO stal premiérem? V tomto případě se výsledky voleb respektovat nemusejí? Není přece pravda, že první na pásce má automaticky nárok na každé důležité křeslo. Záleží na tom, zda vítěz voleb dokáže pro svého kandidáta získat většinu. A tu Babišovo ANO samo o sobě v Poslanecké sněmovně nemá.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš vystupoval po volbách vůči Andreji Babišovi sympaticky rozhodně, když přesvědčivě argumentoval, proč odmítá vládu hnutí ANO, ať už s Babišem, nebo s jím nastrčenou figurkou v čele. Hnutí ANO bez Babiše totiž, jak je dobře známo, neexistuje. Těžko proto předpokládat, že by zrovna Radek Vondráček jednal samostatně. Babiš tak má evidentně jistý i třetí pokus o sestavení vlády, pokud ho vůbec bude potřebovat. První dva pokusy mu v případě potřeby velmi pravděpodobně umožní prezident Miloš Zeman, který ve snaze o znovuzvolení zůstává účelovým Babišovým spojencem.

I když Andrej Babiš opakovaně nezíská pro svou vládu důvěru Poslanecké sněmovny, může vládnout dlouhé měsíce a dělat si kampaň před dalšími volbami. A pomohou mu k tomu i Piráti díky podpoře Radka Vondráčka. Jistě, Babiš by pro svého kandidáta zřejmě získal podporu i tak. Hlasovat pro něj slíbila už SPD Tomia Okamury, takže by mu scházel pouze jeden hlas, který by se někde našel, nejspíše u komunistů. Na postupu Pirátů je nejhorší skutečnost, že přispívají k rozkladu už tak zdecimovaného demokratického tábora a potvrzují obavy, že budou nevypočitatelnou střelou. Babiš už se nemusí ve sněmovně spoléhat jen na nevábné okamurovce a komunisty, ale v důležitém hlasování ho podpoří i sympaťák Bartoš.

Po volbách se česká společnost ocitla na křižovatce a všichni si musíme zodpovědět otázku, zda chceme i nadále směřovat k nějaké formě autoritářského režimu, nebo se začít vracet k liberální demokracii. Rozhodnout by se měli i Piráti. Před volbami házeli do jednoho pytle Andreje Babiše a předáky demokratických subjektů. Babiš, Kalousek nebo Sobotka, prašť jako uhoď, všichni jsou to přece stejní korupčníci a darebáci, kteří si zaslouží být karikováni jako vězni na předvolebním pirátském autobuse. V kampani se samozřejmě pracuje s nadsázkou a Piráti se prezentovali jako protestní strana jdoucí proti všem. Kdyby postupovali umírněně, do sněmovny by se nedostali.

Nyní však už nastal čas chladně uvažovat. Babiš ani náhodou není jako Bohuslav Sobotka nebo Miroslav Kalousek. Je to autoritářský dravec, jemuž se podařilo ovládnout značnou část české ekonomiky a od roku 2013 postupně navyšuje i svou politickou moc. Pokud si Piráti dosud nevšimli jeho svérázných názorů na parlamentní demokracii a jeho obchodních praktik, mohou si přečíst jednu z knih, jež o Babišovi napsali renomovaní novináři. Některá z nich určitě půjde stáhnout na internetu.

autor:

design: Patrik Michl, created by KRYOBYTE s.r.o.