Rakouské Zelené opouští jeden ze zakladatelů

26. červnaec, 2017 RUBRIKA Glosy


geldSeznamte se. Bojovník proti korupci Peter Pilz. Foto: Facebook/PeterPilz

 

Rakouská strana Zelených poslední dobou stagnuje a hledá východisko z krize. Nyní ji postihla další ztráta. Její bývalý předseda a zakladatel Peter Pilz zkusí v říjnových parlamentních volbách štěstí s novou stranou. Ta může být za určitých okolností pomyslným jazýčkem na vahách, zda bude mít alpská republika pravicovou, nebo levicovou vládu.

 

Třiašedesátiletý rodák ze Štýrska Peter Pilz má za sebou pestrou politickou kariéru. Ještě jako student vídeňské univerzity patřil mezi členy trockistické Skupiny revolučních marxistů. V roce 1986 spoluzakládal Zelené, kterým v letech 1992-1994 dokonce předsedal. Během svého dlouhého působení v rakouské politice si získal pověst bojovníka proti korupci.

Také jeho zásluhou dosáhli rakouští Zelení v parlamentních volbách v roce 2013 svého historicky nejlepšího výsledku, když získali víc než dvanáct procent hlasů. Po tomto úspěchu však začali stagnovat. Pilz předložil několik návrhů na východisko z krize. Vyčítal straně zkostnatělost a neschopnost adekvátně reagovat na aktuální témata – například na migrační krizi nebo nutnou reformu vzdělání. Když koncem června prohrál souboj o volitelné místo na její volební kandidátce, rozhodl se po jedenatřiceti letech odejít jinam a založit další politickou stranu.

 
Na tenkém ledě

„Kandidátka Peter Pilz“ vstupuje na rakouské kolbiště s image nové, svěží a minulostí nezatížené síly s nádechem alternativy vůči etablovaným stranám. Programově klade důraz na sociální spravedlnost s akcentem na potírání chudoby, bezpečnost, ochranu svobody a legalizaci marihuany. Vymezuje se proti pravicovému extremismu a radikálnímu islamismu. Takto široce pojatý program má značný voličský potenciál: osloví nespokojené Zelené i sociální demokraty, část příznivců liberálního Nového Rakouska a v neposlední řadě cílí na lidi, kteří obvykle k volbám nechodí.

Pilzova strana může podstatně zamíchat kartami na rakouské politické scéně, zároveň však nebezpečně balancuje na hranici úspěchu a nezdaru. Jestliže získá alespoň čtyři procenta hlasů potřebná pro vstup do parlamentu, nabízí se spolupráce se socialisty a Zelenými. Pokud ale Pilz neuspěje a pouze odebere hlasy levicovým subjektům, posílí to pravděpodobnost vzniku pravicové vládní koalice lidovců Sebastiana Kurze a Svobodných v čele s Heinzem-Christianem Strachem. Přitom právě této variantě chce zkušený politik založením vlastní strany zabránit.

autor:

design: Patrik Michl, created by KRYOBYTE s.r.o.