Sebastian Kurz: Korunní princ převzal žezlo

16. května, 2017 RUBRIKA Glosy


sebastiankurzatJmenuji se Kurz. Sebastian Kurz. Foto: Facebook/sebastiankurz.at

 

Teprve třicetiletý Sebastian Kurz zase jednou rozvířil vody rakouské politiky. Rozhodl se totiž převzít vedení Rakouské lidové strany (ÖVP) a ucházet se v předčasných volbách o funkci spolkového kancléře.

 

Po volební porážce na podzim 2013 stáli lidovci před otázkou, jakou cestu zvolit, aby byli příště úspěšnější. Zaznívaly hlasy, že by kormidlo křesťanskodemokratické ÖVP měl vzít jeden z nejperspektivnějších politiků nastupující generace Sebastian Kurz. Straničtí stratégové tehdy ovšem nechtěli vystavit stále ještě nezkušeného Kurze přílišnému tlaku spojeného s výkonem velmi exponované funkce. Namísto toho se vídeňský rodák stal nejmladším ministrem zahraničí v rakouské historii. V diplomacii získal potřebné zkušenosti, jež měl v případě potřeby zúročit.

 
Mocenská rošáda ÖVP

Mezitím pozice předsedy lidovců a vicekancléře Reinholda Mitterlehnera slábla. Ve spolkové vládě se dostával do stínu sociálnědemokratického kancléře Christiana Kerna, navíc vlastní strana jej kritizovala za pasivitu, bezkoncepčnost a ústupky v lidoveckých programových prioritách. V reakci na sílící kritiku a vlastní bezradnost hodil Mitterlehner před pár dny ručník do ringu. Při úvahách o jeho nástupci se nejčastěji mluvilo právě o Sebastianu Kurzovi. Ten zpočátku nejevil o funkci přílišný zájem. Posléze podmínil převzetí vedení strany udělením značných pravomocí, čímž dal jasně najevo, že nechce být pouhou loutkou mocných zemských a zájmových organizací lidovců. Zaprvé požadoval vypovězení koaliční smlouvy se sociálními demokraty. Zadruhé si řekl o rozhodující slovo jak v programových, tak personálních otázkách. Zatřetí prosadil, že strana vsadí vše na jeho osobu. ÖVP tak bude ve volbách kandidovat pod označením „Sebastian Kurz – nová Lidová strana“ a volební kampaň bude střižena takřka výhradně na míru novému předsedovi.

 
Těžká váha

Kurzovým nástupem do čela ÖVP jsou dny současné vlády sečteny. Rakousko čekají v první polovině října předčasné parlamentní volby. Lidovci s novým lídrem budou patřit mezi žhavé favority na vítězství. Matná bilance současné vlády Kurzovi neuškodí. Patřil sice mezi její nejvýraznější tváře, ale dokázal si u veřejnosti zachovat pozitivní image mladého, dynamického politika, který se nebojí říct nahlas svůj názor doma i v zahraničí a provede v zemi pod Alpami potřebné reformy. Jeho největší konkurenti v boji o křeslo spolkového kancléře socialista Kern a předseda opozičních svobodných Heinz-Christian Strache dobře vědí, že do politického ringu vstoupil nejzdatnější lidovecký protivník poslední dekády.

autor:

design: Patrik Michl, created by KRYOBYTE s.r.o.