Abeceda PiS aneb praktický průvodce po polské politické scéně

06. prosince, 2017 RUBRIKA Střední Evropa


PiSPolská premiérka Beata Szydło prý ve své funkci brzy skončí. Po její pravici přemýšlí její možný nástupce Mateusz Morawiecki. Foto: Facebook/Prawo i Sprawiedliwość

 

Podle známého historika Normana Daviese je střední Evropa výjimečným místem. I z tohoto důvodu bývá někdy obtížné zorientovat se v tom, co se zde vlastně děje. Platí to i pro současnou polskou politickou scénu, na níž dominuje strana Právo a spravedlnost (PiS). Představme si ji a její vládnutí formou abecedy.

 

A
Aféry – od parlamentních voleb v roce 2015, v nichž PiS výrazně zvítězilo, jich bylo hned několik. Jedna z prvních souvisela s plánovaným nákupem víceúčelových vrtulníků, které polská armáda naléhavě potřebuje. Ministr národní obrazy (viz M – Macierewicz, Antoni) však smlouvu s Francouzi skandálním způsobem zrušil, a nadto spojence z NATO urazil. Navzdory ministrovým halasným slibům není po nových vrtulnících ani památky – stejně jako po dobrých vztazích s velkým evropským partnerem. Ještě štěstí, že má Polsko Tatry, a může se tedy na věci podívat svrchu i bez nákladných investic.

B
Billboard – klíčové slovo další aféry, která za současné vládní garnitury propukla. Polská národní nadace, která je financována z veřejných prostředků, utratila devatenáct milionů zlotých za billboardy propagující vládní návrhy změn v soudnictví. Stalo se tak krátce poté, co se Polskem letos v červenci prohnala vlna protestů na obranu nezávislosti soudů. Ve vedení nadace zasedají lidé bezprostředně spojení s PiS. Proto by fakt, že exekutiva očerňuje justici v kampani placené z peněz daňových poplatníků, neměl nikoho příliš překvapovat.

C
Czarnecki, Ryszard – jeden z nejznámějších europoslanců PiS. Politici Práva a spravedlnosti ho prezentují jako experta na mezinárodní otázky. Rád vystupuje na veřejnosti. Dokáže si při tom pěkně naběhnout, jako když třeba letos v září na Twitteru vytýkal polské europoslankyni Róże Thun vazby na Německo („Frau von Thun und Hohenstein“). Bystří komentátoři konzervativnímu politikovi naštěstí rychle připomněli, že v roce 1963 přišel na svět v Londýně jako Richard Henry Czarnecki. Zdá se však, že se z této lekce příliš nepoučil.

Č
Černý protest – tak se označuje ostrý protest liberální části společnosti proti pokusům o zostření již nyní velmi restriktivního zákona o potratech. Díky pouličním demonstracím několika stovek tisíc černě oblečených lidí se na podzim 2016 podařilo PiS přinutit, aby svou podporu návrhu zákona stáhlo. Lze ovšem zaslechnout hlasy, podle nichž bylo téma potratů vládní stranou využito především k antagonizaci společnosti a zamaskování jiných návrhů, které prosazuje stranický předseda Jarosław Kaczyński. Černý protest byl také jednoznačným signálem, že se společenskou angažovaností, na kterou byly ženské organizace zvyklé v případě manželky prezidenta Lecha Kaczyńského Marie, nelze v případě první dámy Agáty Duda počítat.

D
Duda, Andrzej – polský prezident zvolený v přímé volbě v květnu 2015. Od začátku funkčního období se mu vyčítá naprostá podřízenost straně Právo a spravedlnost, z níž pochází. Zvláště nepříznivě byl komentován fakt, že prezident země jezdí přes celou Varšavu na noční schůzky s Jarosławem Kaczyńským, místo aby jel (zdánlivě) řadový poslanec za ním. Andrzeji Dudovi se přezdívá „notář PiS“ nebo „Adrian“ (jak mu v populárním komediálním seriálu Předsedovo ucho říká sekretářka, jež si není schopna zapamatovat jeho jméno), což odkazuje na jeho omezenou autoritu a na to, že spíše než vlastní iniciativu projevuje ochotu podepisovat zákony navržené PiS. Andrzej Duda proto asi mnoho svých kritiků zaskočil, když letos v červenci vetoval dva zákony měnící systém soudnictví (viz B – billboard) schválené hlasy Práva a spravedlnosti. Komentátoři tak nyní s velkým zájmem sledují vztahy Dudy a Kaczyńského, přičemž zaznamenávají jejich značné ochlazení.

E
Evropská unie – jeden z největších problémů Práva a spravedlnosti. Ještě před několika lety Poláci podporovali evropskou politiku solidarity, jejíž součástí byla relokace uprchlíků. Tato podpora postupně klesala také proto, že politici a spin doktoři PiS polskou společnost od EU úmyslně odrazovali. Ačkoli je podpora členství Polska v Unii stále obrovská, konzervativní vládě se podařilo většinu obyvatel přesvědčit o tom, že solidární pomoc lidem z válečných území není potřeba. Spolu s porušováním legislativy ve věci ústavního soudu (vláda mimo jiné odmítá publikovat některá jeho rozhodnutí) a s rizikem omezení nezávislosti justice a ženských práv to Polsko výrazně vzdaluje od hlavního proudu EU. Zahraniční politika včetně evropské je jednou z nejslabších stránek Práva a spravedlnosti. Sám Jarosław Kaczyński, který neovládá cizí jazyky a nemá větší zkušenosti v mezinárodní politice, téměř ostentativně ukazuje, že o ni nemá zájem.

F
Finance – neboli ekonomická politika PiS. Většina Poláků ji vnímá prizmatem programu 500+, vlajkového projektu Práva a spravedlnosti, který měl být lékem na demografickou krizi. Jakkoli je snaha řešit tento problém správná, sama forma programu (dotace ve výši 500 zlotých měsíčně na každé druhé a další dítě až do ukončených osmnácti let věku) bývá kritizována jako nepromyšlená, neefektivní a rozhazovačná. Tento program je však nepochybně jedním z důvodů, proč průzkumy volebních preferencí beze změny ukazují na obrovskou převahu strany Jarosława Kaczyńského.

G
Gowin, Jarosław – filosof, který se chtěl stát ministrem národní obrany. Ale nestal. Armádu řídí neochvějný Antoni Macierewicz (viz M – Macierewicz, Antoni), zatímco Jarosławu Gowinovi přidělili vědu a vysoké školství. První polské univerzity už mezitím začaly své přednášející školit v boji proti terorismu. Zúčastnit se mohou pouze ti, co předloží vojenskou knížku.

H
Hajný – čili profesor Jan Szyszko. Nimrod a vrchní dřevorubec Bělověžského pralesa. Ministerstvo ochrany životního prostředí, které řídí, pocítilo palčivou nutnost chránit tento prales před nebezpečím. Ukazuje se však, že ohrožení nepředstavují desítky nákladních aut odvážející pokácené stromy, ale kůrovec, který tam žije od úsvitu dějin. Kubický metr dubového dřeva se momentálně koncovým zákazníkům prodává za cenu kolem 600 zlotých. Což se hodí, neboť program 500+ vyšel státní pokladnu jen v roce 2016 na 17,2 miliardy zlotých.

I
Impulzivnost – jazyk veřejné debaty v Polsku se podobně jako v jiných zemích čím dál tím více vzdaluje od parlamentních ideálů. V Právu a spravedlnosti hrála v tomto ohledu dlouho prim poslankyně Krystyna Pawłowicz (viz P – Pawłowicz, Krystyna), ale Jarosław Kaczyński nedávno ukázal, kdo je předsedou strany a proč. „Mého zesnulého bratra si do své zrádcovské huby brát nebudete. Zničili jste ho, zavraždili, jste gauneři,“ oslovil v červenci 2017 opoziční poslance od sněmovního řečnického pultíku. Coby poslance ho však chrání imunita.

J
Jaki, Patryk – náměstek ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra a jeho blízký spolupracovník. Dokonce i představitelé opozice ho chválí za efektivní práci na zákoně o reprivatizaci, jehož absence představovala jeden z největších dluhů období transformace režimu. Toto příjmení si zapamatujte.

K
Kaczyński, Jarosław – řadový poslanec, ale přesto nejdůležitější člověk polské politické scény. Je zakladatelem a předsedou Práva a spravedlnosti, strany výrazně vůdcovského charakteru. V letech 2005–2007 byl premiérem. V současné době je bezpochyby nejúspěšnějším polským politikem s gigantickými zkušenostmi a dobrými instinkty. Během letošního podzimu se v médiích šířily spekulace, že opět převezme post premiéra, na němž vystřídá Beatu Szydło (viz S – Szydło, Beata). Jarosław Kaczyński je znám jako nedůvěřivý člověk a euroskeptik. Za největšího spojence v EU pokládá Viktora Orbána. Ze středoevropské perspektivy to znamená nárůst významu visegradské skupiny.

L
Lipiński, Adam – spolehlivý člověk Jarosława Kaczyńského. Stojí po jeho boku od začátku své parlamentní kariéry. Pro vnější pozorovatele politického života je téměř neviditelný, pro zasvěcené představuje klíčovou postavou.

M
Macierewicz, Antoni – číslo 2 ve stranické hierarchii. Ministr národní obrany. Je pokládán za milovníka tajemství. Právě on byl autorem zprávy o Vojenských informačních službách, jejíž zveřejnění v roce 2007 do značné míry dekonspirovalo agenty polské operativy. Od roku 2010 se zabývá smolenskou katastrofou a předkládá stále další, často si vzájemně odporující teorie o jejích příčinách i průběhu. Mimo jiné naznačoval, že se mohlo jednat o atentát, výbuch termobarické nálože nebo bezmála globální spiknutí. Je úzce spojen s nejradikálnějšími katolickými kruhy soustředěnými kolem redemptoristického kněze Tadeusze Rydzyka, který prakticky sám řídí a ovládá nacionálně-katolické mediální impérium (mimo jiné Radio Maryja či TV Trwam). Podpora kontroverzního duchovního, reálný vliv na tvrdé jádro voličů Práva a spravedlnosti a také přístup k řadě tajných informací dopřávají Macierewiczowi volnou ruku, čehož hojně využívá. V průzkumech veřejného mínění je nejhůře hodnoceným ministrem současné vlády (61 % dotazovaných již po půl roce od převzetí funkce).

N
Nowogrodzka – stranický velín v Nowogrodzké ulici ve Varšavě. Místo tajemné a nedostupné, ačkoli ho proslavil satirický seriál Předsedovo ucho. Právě tady často padají ta nejdůležitější rozhodnutí, třebaže by se mohlo zdát, že tu svou kancelář má toliko řadový poslanec Jarosław Kaczyński (viz. K – Kaczyński, Jarosław).

O
Owsiak, Jerzy – pro konzervativce z Práva a spravedlnosti symbol liberální a západní zkaženosti, svůdce mládeže, pro niž každý rok organizuje Przystanek Woodstock – jeden z největších rockových festivalů v Evropě, na který je navíc vstup zdarma. Letošní 23. ročník přilákal na polsko-německé hranice více než 300 tisíc lidí, přičemž v roce 2014 festival navštívilo rekordních 750 tisíc lidí. Koncerty konající se pod heslem „Láska – přátelství – hudba“ jsou tak vzdálené od vize světa zastávané Právem a spravedlností, že v očích příznivců této strany Owsiakovi nepomohou ani jeho dobročinné aktivity. Přitom Owsiakem založená a řízená nadace Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (Velký orchestr vánoční pomoci) předá každý rok veřejným zdravotnickým zařízením nejmodernější přístroje za několik desítek milionů zlotých. Na začátku letošního roku byla oficiálně schválena nominace Jerzyho Owsiaka na Nobelovu cenu míru. Na konci října mu pak soud na základě návrhu policie podřízené ministrovi vnitra Mariuszi Błaszczakowi uložil pokutu ve výši 100 zlotých za vulgární výroky na scéně Przystanku Woodstock.

P
Prof. doc. Pawłowicz, Krystyna – právnička, jejíž předchozí vědecká kariéra měla mimo jiné PiS napomoci vytvořit image strany, která reprezentuje i názory těch nejvzdělanějších vrstev společnosti. Nepomohla. Symbolizuje úpadek polské parlamentní kultury. Polskými médii pravidelně kolují nahrávky, jejichž hlavní protagonistkou je právě tato verbálně – a dokonce i fyzicky – agresivní poslankyně.

R
Radziwiłł, Konstanty – ministr zdravotnictví. Problémy jeho resortu patří k těm, které vláda Práva a spravedlnosti spíše marginalizuje. Důkazem toho je absence jakýchkoli nápadů, jak vyřešit problém s protestujícími neatestovanými lékaři, kteří se bouří proti svým pracovním podmínkám v nemocnicích, přičemž nějaký čas dokonce drželi hladovku. Příznačné je také to, že sám ministr i vládní média (státní televizi řídí Jarosław Kurski, zasloužilý spin doktor PiS) obviňují tyto mladé lékaře z hamižnosti a nedostatku ideálů. V situaci, kdy v Polsku roste úmrtnost, může vzbuzovat údiv také ostentativní nechuť k obvykle efektivně fungující nadaci Jurka Owsiaka (viz O – Owsiak, Jerzy). A ačkoli se Polsko, pokud jde o prostředky vynakládané na ochranu zdraví, nachází na evropském chvostu (4,6 procenta HDP, evropský průměr je na úrovni 8 procent), prioritou zůstává armáda, v jejímž financování patří Polsko k evropským premiantům.

S
Szydło, Beata – premiérka vlády Práva a spravedlnosti. Známá hlavně svou zálibou v brožích a bezpodmínečnou loajalitou vůči Jarosławu Kaczyńskému (viz K – Kaczyński, Jarosław).

Š
Škola – místo, kde zavládl chaos. Jak nejsnáze vyřešit problémy polských gymnázií (tj. škol odpovídajících českému druhému stupni ZŠ)? Jejich likvidací. Ministryně národního vzdělávání Anna Zalewska totiž provedla reformu, kterou se školství vrátilo k postkomunistickému modelu, jaký fungoval do roku 1998. Nikdo nedokáže doopravdy říct, kolik učitelů přišlo o práci, kdy budou dostupné všechny nezbytné učebnice ani jaké ztráty přinesla reorganizace místním samosprávám. Z tváře paní ministryně však nemizí spokojený úsměv. Rodičům žáků tolik do smíchu není.

T
Tusk, Donald – nepřítel číslo jedna. Bývalý premiér státu a současný prezident Evropské unie. Jeden z mezinárodně nejznámějších polských politiků. Příznivci Práva a spravedlnosti jej obviňují z podílu na smrti Lecha Kaczyńského při letecké katastrofě v roce 2010 (viz M – Macierewicz, Antoni). Přestože nikdy nebyly představeny žádné důkazy, nepodložená obvinění jsou využívána v brutálním politickém boji. Dokonce i Jerzy Owsiak má naději na lepší zacházení.

U
Uhlí – vzhledem k reálně nulové aktivitě v oblasti jaderné energetiky a novým komplikacím pro dodavatele zelené energie v podstatě jediný zdroj energie pro polské elektrárny. Podpora uhelného průmyslu má zároveň podle PiS zastavit krizi hornictví. K tomuto v polských podmínkách stále méně rentabilnímu odvětví zaujímaly předchozí vlády Občanské platformy restriktivnější postoj.

W
Waszczykowski, Witold – polské exportní zboží neboli ministr zahraničních věcí. Již na úplném počátku své mise se označil za šéfa diplomatů, nikoli diplomata, což bylo – uvážíme-li jeho úspěchy na poli světové diplomacie – vcelku přiléhavé sebehodnocení. Ministr zosobňující profesionální mezinárodní politiku Práva a spravedlnosti je tak, jak by odpovídalo návštěvě nejlepšího zahraničního přítele, momentálně přijímán snad pouze na San Escobaru, o kterém mluvil v lednu 2017 a jenž kupodivu neexistuje.

Z
Změna – „dobrá změna“ byla volebním heslem Práva a spravedlnosti v posledních, vítězných parlamentních volbách v roce 2015. Jak bylo před nimi? Samozřejmě všelijak. Jaká je ta změna? To nechť posoudí každý sám.

 

Z polštiny přeložila Anna Plasová.

autor:

design: Patrik Michl, created by KRYOBYTE s.r.o.