29. září, 2016 Ladislav Havelka
Za zrozením legendy stojí rakouský inženýr a podnikatel Gaston Glock. V roce 1963 založil společnost Glock KG, která zprvu produkovala plastové a kovové díly pro okna a dveře. V roce 1970 společnost zahájila i zbrojní výrobu a začala dodávat útočné nože, cvičné ruční granáty a pásy do kulometů pro rakouskou armádu.
V roce 1980 rakouská armáda vyhlásila soutěž na novou pistoli, jež by nahradila letitý Walther P38, který se začal vyrábět už za druhé světové války. Gaston Glock proto sestavil tým odborníků z řad armády, policie a odborné veřejnosti. Ti prostudovali konstrukce úspěšných zbraní a za několik měsíců vytvořili funkční prototyp nové zbraně, jejž přihlásili do armádní soutěže.
Konstrukce nové pistole byla přelomová. Rám zbraně byl vyroben z polymerního materiálu, samotná zbraň neměla manuální pojistku, ale inovativní spoušť se spoušťovou pojistkou. Zbraň nesla označení Glock 17 (Sedmnáct proto, že to byl sedmnáctý set technických nákresů společnosti).
Následovalo náročné dvouleté testování rakouským vojskem, ze kterého Glock vyšel vítězně. Porazil dalších dvacet zbraní od renomovaných domácích i zahraničních zbrojovek. Rakouská armáda si na základě výběrového řízení v roce 1982 objednala první várku čítající 25 tisíc pistolí, jež zavedla pod označením Pistole 80 (P80).
Po Rakousku si pistole Glock zanedlouho vybraly za armádní zbraň Švédsko a Norsko. Velký úspěch zaznamenal Glock ve Spojených státech amerických.
Pistole Glock se stala revoluční díky své konstrukci. Proslavil ji zmíněný polymerový rám, navíc celá zbraň je zkonstruována z pouhých třiatřiceti dílů. Glock ovšem nebyla první pistole s polymerovým rámem – o dvanáct let ji předběhla německá pistole Heckler & Koch VP70.
Mezi výhody Glocku patří to, že díky plastovému rámu je lehčí než pistole stejné třídy. Další výhodou je vysoká odolnost proti korozi, a to díky speciálně patentované technologii zpracování hlavní a množství plastových dílů.
Jednoduchá konstrukce činí zbraň odolnou vůči opotřebovávání mechanismu, a je tak schopna dobře fungovat za extrémních podmínek. Glock dokáže střílet v prašném prostředí, po vyjmutí z bahna nebo písku, nevadí mu dlouhodobá vysoká vzdušná vlhkost. Zbraň umí střílet dokonce i pod vodou. Glock naopak není vhodné používat v chladných oblastech, neboť v mrazivých podmínkách dochází ke křehnutí plastových částí zbraně a zvýšenému riziku praskání rámů.
Životnost Glocku je díky kvalitnímu zpracování zbraně a samotné hlavně zhruba 300 až 350 tisíc výstřelů (u konkurenčních zbraní se tato hodnota pohybuje v rozmezí 40 až 50 tisíc ran). Pistole není náročná na používané střelivo. Oblíbená je nejen díky své životnosti, ale také kvůli slabšímu zpětnému rázu, který umožňuje příjemnější a přesnější střelbu.
Jak jsem již uvedl výše, Glock je světově proslulý díky svému polymerovému rámu. V době uvedení na trh to poutalo značnou pozornost, protože se jednalo o do té doby naprostý unikát. Vznikl tak dnes již legendární mýtus o tom, že zbraň je možné pronést bez povšimnutí přes detekční rámy či rentgenová zařízení. To ovšem není pravda. Pistole je zhruba ze 60 procent tvořena tradičními ocelovými díly (např. hlaveň, závěr). Mýtus dokonce osobně vyvrátil Gaston Glock, když opakovaně procházel se svou pistolí detekčním rámem a pokaždé byla zbraň správně detekována. Dosud se žádnému výrobci na světě nepodařilo vytvořit zbraň, již by bez povšimnutí podobnou kontrolou někdo pronesl.
Dalším mýtem je, že zbraň není potřeba čistit. Glock podobně jako každá jiná zbraň vyžaduje pravidelnou údržbu, ač vzhledem ke kvalitnímu zpracování a jednoduchosti konstrukce je potřeba údržby minimální. Pokud by se přece jen někdo svého Glocka rozhodl neudržovat, snižuje tím jeho životnost, zvyšuje pravděpodobnost selhání zbraně a riskuje její nenávratné poškození.
Společnost Glock je dnes předním světovým výrobcem pistolí, které navrhuje a vyrábí tak, aby splňovaly ty nejnáročnější požadavky vojenských i dalších uživatelů po celém světě. Různé modifikace pistole Glock používají ozbrojené složky z více než třiceti zemí. Glock byl také schválen vedením NATO jako jeden z hlavních modelů osobních zbraní.
Pistole Glock 17 znamenala revoluci v oblasti krátkých zbraní. Založila dnes již běžnou praxi používání polymerních materiálů při výrobě zbraní. Navzdory nedostatku předchozích zkušeností firmy Glock s výrobou zbraní je její model velmi úspěšný, protože v sobě dokázal spojit jednoduchost, spolehlivost, dobré chování, lehkost, odolnost a vysokou trvanlivost. Díky všem těmto pozitivním vlastnostem si pistole Glock zaslouží celosvětový úspěch a naši pozornost.
Od svého zrození prošly pistole Glock řadou obměn a dnes se prodává již čtvrtá generace těchto zbraní. Vzniklo celkem třiadvacet modelů v sedmi různých rážích. Do dnešního dne bylo vyrobeno více než sedm milionů exemplářů, což ze zbrojovky Glock dělá světového lídra na trhu krátkých palných zbraní.