16. listopadu, 2019 redakce
Využívání profesionálního koučinku v soukromém i veřejném sektoru roste v poslední době také ve střední Evropě včetně Česka. Právě proto uspořádala Mezinárodní federace koučů (International Coach Federation, ICF) v říjnu letošního roku v Praze největší shromáždění koučů, jaké se kdy konalo mimo území Spojených států.
Konference Converge 2019 přilákala kouče, manažery a specialisty, kteří využívají koučování ve firmách a organizacích a pomáhají tak zvyšovat manažerské dovednosti, pracovní výkony, ale také kvalitu života. Podle výkonné ředitelky ICF Magdaleny Nowické Mook sílí i v naší části Evropy vědomí, že koučink je silný nástroj k posilování odpovědnosti jedinců, a tudíž k pozitivní transformaci celých pracovišť a organizací.„Z našich studií vyplývá, že koučink zvyšuje angažovanost zaměstnanců a následně i finanční výsledky firem a je výborným nástrojem, pokud se chystají změny v organizaci,“ řekla Nowicka Mook pro Demokratický střed. Připomněla, že ve Spojených státech, Austrálii nebo Kanadě fungují velmi úspěšné koučinkové programy také ve vládních institucích. V České republice jsou však zatím jen okrajovým jevem.
Největším problémem koučinku je v Česku nyní to, že není nijak upraveno povinné vzdělání a certifikace profesionálních koučů, takže působení těch neprofesionálních celkově snižuje kvalitu a profesi diskredituje. Představitelé ICF na vlastním příkladu dokazovali, že jejích 32 tisíc členů ve 138 zemích je vybaveno profesními certifikáty, doklady o složených těžkých zkouškách. Podobná kritéria by mohla být s pomocí ICF zavedena také v Česku.