Čtyři vítězové a dva poražení ve vídeňských volbách

12. října, 2020 RUBRIKA Glosy


imageLUDRakouský starosta Michael Ludwig. Foto: Facebook/MichaelLudwig.at

 

Sociální demokracie potvrdila ve včerejších vídeňských komunálních volbách své tamní výsadní postavení, když s přehledem obhájila první místo. Vítězství je tak drtivé, že v rakouské metropoli nemůže vzniknout koalice bez její účasti.

 

Hlavním vítězem včerejšího klání je tedy sociální demokracie (SPÖ). V čele s úřadujícím vídeňským starostou Michaelem Ludwigem obdržela podle dosavadních prognóz zhruba 42 procent odevzdaných hlasů, čímž vylepšila svůj výsledek z roku 2015 (necelých 40 procent). Ludwig vystupoval v předvolební kampani umírněně, na nikoho z politických protivníků neútočil. Vsadil přitom na klasická sociálnědemokratická témata, jako jsou například bytová výstavba, zajištění pracovních míst nebo solidární společnost. Voliči v něm spatřovali jistotu v bouřlivé, koronavirovou pandemií poznamenané době.

Za druhého vítěze vídeňských voleb lze považovat lidovce (ÖVP). Podle prvních prognóz obdrželi zhruba 19 procent hlasů, čímž téměř zdvojnásobili svůj minulý volební zisk. Za tímto úspěchem se skrývá zdařilá změna image ÖVP pod vedením úřadujícího spolkového kancléře Sebastiana Kurze. Strana vsadila na (staro)nové tváře, větší otevřenost, ale především má skutečného lídra, jenž dokáže plnit roli „volební lokomotivy“, tedy přitáhnout nemalé množství elektorátu.

Ve srovnání s rokem 2015 posílili také Zelení a liberální strana NEOS, kteří tak rovněž patří mezi vítěze vídeňských voleb. Obě uskupení bodovala u elektorátu svými tradičními tématy – důrazem na ochranu životního prostředí, respektive reformu vzdělání. Oba politické subjekty zároveň mohou vytvořit koalici se socialisty. Starosta Ludwig bezprostředně po volbách vyjádřil úmysl zahájit koaliční rozhovory s lidovci, liberály i Zelenými. Nicméně se dá předpokládat, že upřednostní kontinuitu před změnou, tedy bude pokračovat ve stávající radniční spolupráci pouze se Zelenými.

Naprosté fiasko včera zažili Svobodní (FPÖ), když ztratili více než dvě třetiny svých někdejších voličů. Pád strany začal v květnu minulého roku po zveřejnění videa, na němž její tehdejší předseda Heinz-Christian Strache sliboval údajné neteři ruského oligarchy vše možné od vlivu v nejčtenějších vídeňských novinách Die Kronen Zeitung po přednostní přístup k lukrativním státním zakázkám. Další řetězec skandálů kolem Stracheho na sebe nedal na dlouho čekat, a to včetně dohadů o zneužívání stranických financí pro soukromé účely. Svobodní se s bývalým předsedou rozešli ve zlém. Strache si založil novou stranu Team HC Strache – Aliance pro Rakousko, s níž se včera pokusil uspět v rodné Vídni, kde měl vždy slušnou podporu a mnohdy dokázal dosáhnout i nečekaně dobrých výsledků.   Obyvatelé rakouské metropole jej však s největší pravděpodobností poslali do politického důchodu. Jeho strana ve vídeňském zastupitelstvu nezasedne, a další působení proslulého populisty v rakouské politice tak postrádá smysl.

autor:

design: Patrik Michl, created by KRYOBYTE s.r.o.