Na co se ptát ženy

01. června, 2015 RUBRIKA Glosy


HanaHana Benešová (vlevo) ráda nosila kloboučky. Zdroj: Vláda.cz

 

Svět knihy. Stánek ČT. Autogramiáda. Spisovatel, ilustrátor a herečka se baví o komiksu vzniklém na základě televizního seriálu České století.

 

Moderátor moderuje. Spisovatele-autora historických knih se ptá na dějiny, jeho hodnocení konkrétních události, způsob práce, spisovatelské plány. Ilustrátora na to, jak postupoval při tvorbě komiksu, co z příběhu vynechal, co přidal, jak probíhal proces kreslení. A herečky? Prý děláte jógu? Kterou róbu jste si nejvíce oblíbila? Líbily se Vám klobouky, které jste ve filmu nosila? Ráda byste nosila klobouček i v běžném životě? Ale jak byste to zvládala? Vždyť máte děti, cvičíte tu jógu, hrajete ve filmech a k tomu všemu si ještě půl hodiny denně upravovat klobouček?

Herečka odpovídá. Publikum poslouchá. Sleduji obličeje shromážděných lidí. Nikdo nehne ani brvou. Normální otázky – normální odpovědi – normální reakce. Rozčileně se ptám kamarádů a známých, co si o tom myslí. Možná přece jen trochu přeháním?

Odpověď č. 1.: Jo, chápu tvé pohoršení, ale na druhou stranu to nějak k té profesi patří (Čech, 35 let). Takže kdyby tam seděl třeba Ivan Trojan, ptal by se ho moderátor na to, který oblek si nejvíc oblíbil, jestli by chtěl nosit motýlka a jak by zvládal upravovat si ho třicet minut denně, když má (dokonce čtyři!) děti a hodně sportuje?

Odpověď č. 2.: Vážně?! To je fakt hrozný! Taky bych se rozčilovala, kdybych tam byla (Francouzka, 27 let).

Odpověď č. 3.: Jo, chápu, co říkáš, ale… Nechci toho moderátora nějak obhajovat, ale ta Benešová byla přece jen elegantní dáma, vzor pro ostatní ženy, takže ty šaty a klobouky svým způsobem důležité jsou (Čech, 40 let). Takže kdyby se toho povídání zúčastnil herec, který zahrál roli Oldřicha Nového, zase bychom slyšeli dotazy na téma obleků, kravat a tělesných cvičení?

A jak by taková autogramiáda probíhala, kdyby ji moderovala žena? Nebo kdyby se konala někde jinde, třeba ve Francii nebo v Německu? Doufám, že jinak. A že jinak bude brzo i tady.

autor:

design: Patrik Michl, created by KRYOBYTE s.r.o.