Návrat ztraceného syna ve znamení mediálního ticha

12. srpna, 2021 RUBRIKA Glosy


imageCHFarma Čapí hnízdo ve středních Čechách. Foto: Wikimedia Commons/Richenza

 

Když v listopadu 2018 odvysílaly Seznam Zprávy rozhovor se synem současného českého premiéra, nastal mediální poprask. Andrej Babiš mladší totiž řekl, že ho jeho otec nechal unést na Ruskem okupovaný Krym, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. Dále pak na nahrávce pořízené skrytou kamerou popisoval, jak byla v jeho případě údajně zneužita psychiatrická péče. Premiér Andrej Babiš starší (ANO) prohlásil, že jeho syn trpí schizofrenií, a rychle ho vyrazil do Švýcarska zpacifikovat. To se mu na nějaký čas povedlo, když se junior na více než dva roky odmlčel.

Letos v únoru však poskytl Babiš mladší Seznamu Zprávy další interview, v němž vyjádřil přání kauzu svého údajného zavlečení na Krym ukončit. Od svých původních tvrzení neustoupil. Ale jeho vystoupení víceméně vyznělo tak, že z osobních důvodů nechce svého otce poškodit a přeje si také zastavení jeho trestního stíhání ve věci dotačního podvodu u farmy Čapí hnízdo.

Jenže tento smířlivý přístup v posledních měsících zcela opustil. Přesunul se ze Švýcarska do Česka a začal na svého otce otevřeně útočit. Děje se tak hlavně prostřednictvím profesionálně vedeného twitterového účtu, kde mimo jiné publikuje různé dokumenty ke svému případu. Jeho otec pár týdnů před sněmovními volbami, v nichž mu jde o všechno, nasadil ze svého pohledu asi jedinou možnou taktiku – mlčení. Premiér Babiš, jenž dříve na veřejnosti zuřil a naříkal, že se jeho odpůrci nestydí proti němu štvát jeho děti, se najednou tváří, jako by Andrej mladší neexistoval. Bezpochyby mu to poradili tvůrci jeho kampaně. Dobře vědí, jaké škody premiér dovede napáchat, když začne mluvit spontánně.

Je ovšem s podivem, že mlčení zavládlo i ve značné části seriózních médií. Objevily se dva tři rozhovory, vyšlo pár článků o boji obou Babišů, ale jinak je ticho po pěšině. Některé tituly se pokusily vysvětlit, proč se svědectvím premiérova syna nezabývají. Například Jan Kubita v Hospodářských novinách napsal, že zapojovat Babiše juniora do předvolební kampaně je nevábné, a zalitoval, že „proti premiérovi vystrkují jeho syna i některá média“. Jan Tvrdoň ve Studiu N konstatoval, že se Deník N současnými aktivitami premiérova syna vědomě nezabývá. Nehodlají se prý plést do rodinných záležitostí Babišových. Tvrdoň podle svých slov nezná pozadí toho, co se mezi premiérem a jeho synem odehrálo.

Je pochopitelné a chvályhodné, že se seriózní média nechtějí hrabat politikům v soukromí. Jenže to není tento případ. Premiér Babiš mimo jiné čelí podezření z dotačního podvodu. Do věci zatáhl svou rodinu on sám, když po několika nevěrohodných vysvětleních ohledně svého vlastnictví Čapího hnízda nakonec v březnu 2016 prohlásil, že původně patřilo jeho dětem. Ty prý chtěly podnikat, aby si to pak rozmyslely.

Náhle se po letech objeví jeho syn Andrej a říká, že se jej otec ve spolupráci s psychiatričkou Ditou Protopovovou a jejím manželem Petrem (odsouzeným v minulosti za krádeže aut) snažil umlčet, aby o Čapím hnízdě nemluvil. Jeho verze celého příběhu je natolik skandální, že by se ho většina médií měla snažit vyslechnout a jeho tvrzení přezkoumat. Jak ukázal Babiš mladší v Prostoru X v rozhovoru s Čestmírem Strakatým, je na zodpovídání nepříjemných dotazů připraven. Obrázek si pak může každý udělat sám.

Je možné, že Andrej Babiš mladší nemluví ve všem pravdu. Každopádně je ve veřejném zájmu jeho slova ověřit, což mají za úkol nejen instituce činné v trestním stíhání, ale i média. A je úplně jedno, že se s premiérovým synem fotí Miroslav Kalousek nebo řeporyjský starosta Pavel Novotný a že máme za dva měsíce volby. Když v květnu Deník N a A2larm přinesly svědectví žen, jež obvinily známého opozičního politika Dominika Feriho ze sexuálního násilí, autoři reportáže správně argumentovali, proč při zveřejnění této závažné kauzy nemohli brát ohled na blížící se volby. Publikace četných svědectví poškozených žen byla ve veřejném zájmu. S ověřením údajného únosu Babiše mladšího je to úplně stejné. Protože pokud premiérův syn nelže, znamená to, že nám vládne mafián.

autor:

design: Patrik Michl, created by KRYOBYTE s.r.o.