Rakouské prezidentské volby: nekonečný příběh

13. září, 2016 RUBRIKA Glosy


srdceSrdečný kandidát Norbert Hofer. Foto: Facebook/norberthofer2016

 

Letošní rakouské prezidentské volby se zapíšou do dějin bez ohledu na výsledek. Další kapitolu nekonečného klání napsalo vadné lepidlo na obálkách.

 

Vítězem druhého kola prezidentských voleb se v květnu s převahou bezmála 31 000 hlasů stal formálně nezávislý kandidát profesor ekonomie Alexander Van der Bellen, jemuž kromě jiných blahopřál těsně poražený člen Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer. Malý rozdíl způsobený výsledky korespondenční volby nahrával různým spekulativním teoriím.

Ostatně právě FPÖ s oblibou tvrdí, že politický establishment má natolik obavy z úspěchu Svobodných, že neváhá použít všechny dostupné prostředky, jen aby si nad nimi udržel převahu. Postupem času nabývaly na intenzitě hlasy upozorňující na možné neshody ohledně způsobu korespondenční volby. Svobodní neváhali a podali stížnost ke Spolkovému ústavnímu soudu. Ten pověsti o údajné manipulaci s hlasy nepotvrdil. Na straně druhé nemohl vyloučit porušení volebních předpisů, a rozhodl tak o opakování prezidentských voleb.

 
Komu to pomůže?

Souboj o Hofburg se měl odehrát 2. října. V Rakousku mezitím začala předvolební kampaň. Náhle se však objevil problém vadného lepícího proužku na obálkách pro korespondenční volbu. Platí, že v případě rozlepení obálky po odeslání musí volební komise hlas prohlásit za neplatný, neboť existuje podezření z manipulace s lístkem. Ministerstvo vnitra proto rozhodlo o odložení prezidentských voleb na 4. prosince.

Otázkou zůstává, který z kandidátů bude ze současné situace profitovat. Změna termínu jde na vrub vládě. Podle opozičních Svobodných představuje další důkaz její neschopnosti. Současně nahrává různým spekulativním teoriím o problematickém charakteru korespondenční volby, po jejímž zrušení volá z parlamentních stran nejhlasitěji právě FPÖ. Souboj o post hlavy státu bude v každém případě velmi těsný. Rakouská společnost je rozpolcená, síla obou táborů prakticky totožná. Jazýčkem na vahách budou konkrétní kroky spolkové vlády sociálních demokratů a lidovců. Hofer ji kritizuje za nedostatečnou dynamiku a liknavý přístup k řešení aktuálních problémů. Pokud kabinet kancléře Christiana Kerna stanoví jasná pravidla v azylové politice, pomůže školství a živnostníkům a dojde alespoň k mírnému snížení nezaměstnanosti, bude muset Hofer vytáhnout jiné eso z rukávu. V opačném případě v Rakousku zahřmí. A pořádně.

autor:

design: Patrik Michl, created by KRYOBYTE s.r.o.