Tajemství červené čepice

09. prosince, 2020 RUBRIKA Úvodník


imageCEPSe silným premiérem se nemáme čeho bát. Foto: Facebbok/AndrejBabis

 

Letošní koronavirová pandemie otřásla mnohými zdánlivými jistotami. Ovlivnila též kariéru tří významných politiků. Jedná se o končícího prezidenta USA Donalda Trumpa, českého premiéra Andreje Babiše a předsedu polské vládní strany PiS Jarosława Kaczyńského. Všichni tři si svého času nasadili na hlavu červenou čepici. Začal s tím v roce 2016 prvně jmenovaný, jenž z kšiltovky s nápisem Make America Great Again (později inovovaným na Keep America Great) udělal svou značku. V trumpovské čapce volající po návratu velké Ameriky z legrace zapózoval také Kaczyński. Loni se k nim připojil Babiš, který vzal zavděk plagiátem s nápisem Silné Česko.

Zmínění politici se samozřejmě ve spoustě věcí liší, ale mnohé je spojuje. Trump pár hodin po skončení nedávných amerických prezidentských voleb vyzval k ukončení sčítání hlasů s tím, že vyhrál. Dodnes svou prohru s Joem Bidenem neuznal a bez důkazů mluví o zfalšovaném hlasování. Jeho povolební vystoupení připomínala variaci na proslulý Babišův výkřik: „Nikdy neodstoupím, nikdy! Nechť si to všichni zapamatují!“ Český premiér se ostatně k Trumpovi v minulosti hlásil, zavrhl ho až po jeho listopadové prohře. Čepice Silné Česko s ním prý nemá nic společného.

Vrcholně pragmatickému Babišovi můžeme věřit, že se bez problémů domluví i s Bidenem. Ten mu navíc na rozdíl od Bruselu nebude připomínat střet zájmů při čerpání evropských dotací. To pro Jarosława Kaczyńského představuje Trumpova porážka vážnou komplikaci. Polsko se kvůli již pět let trvajícím útokům na nezávislost justice dostává v Evropské unii do čím dál tím větších potíží. Donald Trump, jehož zásady liberální demokracie příliš neoslovily, současné polské vládě porušování základů právního státu nikdy nevyčítal. Ta ho tak líčila jako svého důležitého partnera a stavěla jako protiváhu k mentorující Unii. Joe Biden ovšem ve své kampani Polsko spolu s Maďarskem a Běloruskem kvůli stavu demokracie tvrdě kritizoval. Vláda PiS tak bude zřejmě v rámci euroatlantických struktur čelit tlaku z obou stran.

Trumpovu prohru určitě nelze vysvětlovat jen jím nezvládnutou pandemií koronaviru, ale bezpochyby se jednalo o jeden z klíčových faktorů. Podobný osud se rýsuje před Andrejem Babišem, který před nástupem druhé vlny nemoci jako premiér evidentně selhal. Po trumpovsku zlehčoval nebezpečí, a když pak otočil, vystupoval chaoticky a nekompetentně. Babišovým voličům léta nevadily jeho korupční kauzy, ale teď je premiérovo jednání začalo vážně ohrožovat. Říjnové krajské volby navíc potvrdily slábnutí vládních stran. A jelikož se opozice začala formovat do předvolebních bloků, které zabrání tříštění hlasů, Babišův neúspěch v blížících se sněmovních volbách nyní vypadá jako reálný scénář. Možná bude první na pásce, ale nemusí dát dohromady vládní většinu. Před úderem koronaviru byly jeho vyhlídky podstatně růžovější.

Postavením Jarosława Kaczyńského pandemie otřásá zatím jen nepřímo – viz ztráta spojence Trumpa. Každopádně koronavirus tvoří hrozivou kulisu aktuálního dění v polské politice. Vládní tábor se z různých důvodů během léta a podzimu rozhádal natolik, že Kaczyński po letech panování bez vysoké státní funkce musel přijmout post vicepremiéra, aby krotil spory uvnitř kabinetu. Jde o znamení, že jeho neformální autorita slábne. Navíc na konci října přistoupil k riskantnímu kroku, když ve snaze trumfnout radikály ohrožující jeho stranu zprava posvětil zpřísnění interrupcí. Oficiálně o tom rozhodl Ústavní soud, ale ten už je několik let pod kontrolou PiS a jeho předsedkyně Julia Przyłębska se po svém nástupu do funkce s Kaczyńským spřátelila.

Otázka, kdy začíná lidský život, není vůbec tak triviální, jak se četným pokrokářům zdá. Neměl by ale o ní rozhodovat loutkový tribunál bez širší společenské diskuse, navíc cynicky v čase pandemie, kdy se napříč světem omezuje shromažďovací právo. Bylo přitom předem jasné, že daný verdikt vyvolá v silně rozděleném Polsku masové protesty. A to se také stalo. Řádné parlamentní volby se v zemi mají konat až za tři roky, ale není vůbec vyloučeno, že se kvůli nejednotě vládního tábora a občanským nepokojům uskuteční podstatně dříve.

Jaké z toho všeho plyne poučení? Budujme silné nezávislé instituce a chraňme právní stát. V nějaké banánové republice by se Trump navzdory prohře asi pokusil zůstat u moci, v americké demokracii však nemá alespoň zatím šanci. Také oligarcha Babiš není bytostným demokratem a táhnou se za ním aféry a temná podezření, ale v Česku dosud právní stát celkem funguje. I díky tomu u nás stále existují férové volby, v nichž si za rok můžeme vybrat někoho po všech stránkách kompetentnějšího. Na závěr jedno ne snad poučení, ale spíše doporučení politikům. Vyhýbejte se červeným čepicím se siláckými nápisy. Ztrácejí totiž punc vítězství. Snad.

 

titul 1

autor:

design: Patrik Michl, created by KRYOBYTE s.r.o.