Zelenskyj ještě nemá vyhráno. Porošenko bude silnější v debatách

01. dubna, 2019 RUBRIKA Glosy


55492949_1571561839644869_8734924527475097600_nPetro Porošenko má stále šanci si prezidentské křeslo udržet. Foto: Facebook/petroporoshenko

 

Včerejší první kolo prezidentských voleb na Ukrajině určilo finalisty, kteří se 21. dubna střetnou o post hlavy státu. Podle průběžných výsledků (po sečtení 86,22 procenta okrsků) do druhého kola postoupili komik a herec Volodymyr Zelenskyj (30,32 procenta) a současný prezident Petro Porošenko (16,02 procenta). Na třetím místě skončila expremiérka Julija Tymošenko (13,3 procenta), jež se tak ani na třetí pokus ukrajinskou prezidentkou nestane.

Na dalších pozicích se umístili bývalý ministr energetiky spojený s exprezidentem Viktorem Janukovyčem Jurij Bojko (11,53 procenta) a někdejší ministr obrany za „oranžového“ prezidenta Viktora Juščenka Anatolij Hrycenko (7,02 procenta). Celkový výsledek není příliš překvapivý a víceméně odpovídá jak trendům v průzkumech veřejného mínění (byť v nich byl odstup mezi druhým a třetím místem minimální), tak čtyřem nezávisle na sobě organizovaným exit pollům.

Pokud jde o geografické rozložení hlasů, tak Porošenko zvítězil ve dvou haličských oblastech (Lvov a Ternopil) plus v zahraničí. Tymošenko si vedla nejlépe v Ivano-Frankivsku na západě země, zatímco Zelenskyj vyhrál ve všech ostatních regionech Ukrajiny kromě Donbasu, kde uspěl Jurij Bojko. V některých regionech je ale rozdíl mezi prvními dvěma kandidáty minimální (Kyjev, Volyň, Vinnycká oblast).

Ve druhém kole může Petro Porošenko získat hlasy voličů Anatolije Hrycenka, který měl zdaleka největší podporu v Haliči, a zřejmě z velké části i Julie Tymošenko. Tu totiž volí spíše starší lidé, zatímco Zelenskyj je populární hlavně mezi mladými Ukrajinci. Oba neúspěšní kandidáti sice odmítli stávajícího prezidenta podpořit, ale to nejspíše nebude mít velký vliv na chování jejich voličů.

Vzhledem k výsledkům prvního kola je takřka jasné, že ve finálovém souboji Zelenskyj získá celý jih a východ Ukrajiny, který nyní volil převážně jeho nebo Jurije Bojka (ve všech regionech mají dohromady hodně přes 50 procent hlasů). Otázkou ale zůstává, jaká bude v druhém kole volební účast a kolik hlasů tato část země reálně Zelenskému přinese. I dříve bylo k celkovému vítězství potřeba získat centrální Ukrajinu a po ztrátě Krymu a části Donbasu, kde se kvůli ruské anexi a válce nevolí, to platí o to víc.

Zelenskyj sice v průzkumech Porošenka v hypotetickém druhém kole porážel, ale to nyní není příliš směrodatné. Ve hře je stále ještě velmi mnoho faktorů, které mohou s volbami zamíchat. Jedním z nich bude i to, že se Zelenskyj nebude moci nadále schovávat před novináři, kterým se prozatím úspěšně vyhýbal. Oba postupující už souhlasili s předvolebními debatami, a právě ty by mohly Zelenskému docela zatopit. Porošenko je totiž poměrně slušný rétor, zatímco Zelenského rozhovory pro média působily hlavně z hlediska obsahu přinejmenším rozpačitým dojmem. I proto je vše stále otevřené.

autor:

design: Patrik Michl, created by KRYOBYTE s.r.o.